خانه / اسلاید / یک نامه تازه به حسن فتحی، کارگردان “شهرزاد”: «عوض پاسخ به شبهات سرمایه مجموعه، عکس منظره پاییزی منتشر و از ناصر تقوایی تجلیل می‌کنید»؟
تبلیغات

یک نامه تازه به حسن فتحی، کارگردان “شهرزاد”: «عوض پاسخ به شبهات سرمایه مجموعه، عکس منظره پاییزی منتشر و از ناصر تقوایی تجلیل می‌کنید»؟

یک نامه تازه به حسن فتحی، کارگردان “شهرزاد”: «عوض پاسخ به شبهات سرمایه مجموعه، عکس منظره پاییزی منتشر و از ناصر تقوایی تجلیل می‌کنید»؟+ برشی از گفتگوهای سال‌های قبل کارگردان، درباره «سرشت اخلاقی جامعه»+ سوال درباره خبر دستمزد میلیاردی بازیگران مجموعهshahrzad-majmooe

( از آن جایی که هنوز حکم قضایی برای سیدمحمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد صادر نشده، اینفوفارسی چند عبارت از متن را حذف کرده، که با نقطه‌چین مشخص شده‌اند.)

نادر فتوره‌چی در صفحه شخصی‌اش نوشت:
آقای فتحی!
این جملات را شما گفته‌اید؟

آقای «حسن فتحی» کارگردان سریال شهرزاد که در نامه سال گذشته خود بابت ماجرای عذرخواهی یکی از تهیه‌کنندگان از حسین شریعتمداری، نوشته بود«در صورت بروز هر موضوع شبهه‌برانگیز حسب مورد تنها تهیه‌کننده و کارگردان یک سریال، موظف به ادای توضیحات لازم و رفع ابهام در آن زمینه هستند»، اکنون نزدیک به یک ماه است از «وظیفه»ای که خود برای خویش تعیین کرده، سر باز زده و با وجود ده‌ها ابهام درباره نحوه تامین مالی سریال شهرزاد و فرش قرمز و دستمزدهاو… که حتی صدای نماینده مجلس را هم درآورده است ، کوچکترین «توضیح لازم و رفع ابهامی در این زمینه» نکرده و به غیر از فرستادن پیام‌های غیرعلنی و «دست نگه دارید توضیح خواهم داد»ها که در پاسخ نغمه ثمینی نیز بدان اشاره شده است، تنها به گذاشتن عکس منظره پاییزی در صفحه اینستاگرام و تجلیل از «ناصر تقوایی» بسنده کرده است:

یکم، شبهه ارتباط سریال شهرزاد با اختلاس، پولشویی، فساد و حالا توهین به افکار عمومی (انتشار عکس پشت صحنه و وعده دروغین توضیح) به هیچ وجه کمتر از ماجرای عذرخواهی یکی از تهیه‌کنندگان از حسین شریعتمداری نیست. جای تعجب است که جنابعالی در فقره عذرخواهی، به محمدمهدی امامی نوشتید «با کمال احترام ناگزیرم از همکاری برای ساخت قسمت‌های بعدی سریال، انصراف بدهم» و حال بابت ارتباط همین شخص با […] صندوق ذخیره فرهنگیان و ناتوانی «سخنگویان» او (کیانیان، علیدوستی و ..) در رفع ابهام، حاضر نیستید تا روشن شدن تکلیف ماجرا، حتی فیلمبرداری پروژه‌ای که تهیه کننده مالی آن […] در زندان است و آن پولی که هم اکنون خرج ادامه تولید می‌شود نیز شائبه بریدن از گلوی معلمان دارد را دستکم به احترام جایگاه معلم و نه هزار پرسشگر «نه به شهرزاد» و نویسنده سریال «که موضوع برایش روشن شده است و با خشمی عاقلانه پیگیر است» متوقف کنید.
دوم، شما در مصاحبه‌ای با خانم مرجان صائبی در روزنامه شرق در چهارشنبه۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ، انگیزه خود از ساخت فیلم و سریال را ناشی از نگرانی‌های‌تان از افتادن جامعه در «سراشیبی انحطاط اخلاقی» ذکر کرده‌اید.
من بخشی از جملات‌تان در آن گفت‌و‌گو را در ذیل عینا نقل می‌کنم:
*همواره بین موقعیت اخلاقی جامعه، با موقعیت فرهنگی اجتماعی اقتصادی جامعه یک نسبت دیالکتیک بسیار قدرتمند وجود دارد. نمی‌شود شما سرشت اخلاقی جامعه را بی‌اعتنا به موقعیت اجتماعی فرهنگی اقتصادی جامعه تحلیل کنید.
*یک سوال دارم که به پاسخش تک‌تک شهروندان جامعه باید فکر کنند. ما داریم به کجا می‌رویم؟ این سراشیب انحطاط اخلاقی که بسیاری از ما خواسته و ناخواسته دچارش شدیم ما را به کجا خواهد برد؟
*طبعا در جامعه‌ای که می‌آموزیم به حقوق فردی و اجتماعی هم احترام بگذاریم، قطعا ضریب امنیت اجتماعی بالا خواهد رفت و به‌‌ همان میزان ضریب دروغ و ریا و پنهانکاری پایین می‌آید و بسیاری از مفاسد اخلاقی خودبه‌خود از بین می‌رود. نباید به این مسایل انتزاعی نگاه کنیم.

آقای فتحی!
این جملات را شما گفته‌اید؟ شمایی که یک ماه است «تک تک شهروندان» و نماینده مجلس و نویسنده سریال و حتی دوستان‌تان از شما سوال می‌کنند و عکس منظره پاییزی تحویل‌شان می‌دهید؟
شما گفته‌اید با «پنهانکاری» مشکل دارید و آنوقت، ناگهان معلوم نیست به چه دلیلی، بدون «اطلاع رسانی لحظه به لحظه» کار فیلمبرداری از شهرزاد۲ را ادامه می‌دهید؟
شما گفته‌اید « به حقوق فردی و اجتماعی هم احترام بگذاریم» و آنوقت از هرگونه پاسخ طفره می‌روید؟
شما گفته‌اید با«دروغ» مشکل دارید و آنوقت علی‌رغم وعده تعهد‌آور نویسنده مبنی بر اینکه « تا جایی که می‌دانم عوامل سریال شهرزاد در پی آن هستند که به شکل مکتوب و چه بسا حضوری ، وضعیت مالی سریال را برای مردم روشن سازند» که می‌دانم با شما هماهنگ کرده، سکوت کرده‌اید؟
سوم، چه شده است آقای فتحی؟ چرا با وجود ادامه فیلمبرداری و تولید شهرزاد۲، دیگر درباره مراحل تولید «اطلاع رسانه‌ای لحظه به لحظه» نمی‌کنید و عوامل تبلیغاتی‌تان و روزنامه‌نگاران مواجب‌بگیر، این «اثر فاخر و ارزشمند و تولید ملی» را در بوق و کرنا نمی‌کنند؟
چرا پنهانی و یواشکی «شهرزاد۲» را می‌سازید؟ مگر «اثر فاخر»تان نیست؟ مگر به آن «افتخار» نمی‌کنید؟ پس چرا سرتان را بالا نمی‌گیرید و نمی‌گویید «با وجود هزاران ابهام و هزاران پرسشگر، […]، ناتوانی سخنگویان داوطلب در توجیه مسئله، روشن نبودن نام سرمایه‌گذار جدید، حیرت همگانی از دستمزدهای ۱ میلیارد و دویست میلیونی و ۹۰۰ میلیونی بازیگران و…، ما به کارمان ادامه می‌دهیم»؟
چرا دیگر برای هم فرش قرمز پهن نمی‌کنید و به هم جایزه نمی‌دهید و از هم تعریف و تمجید نمی‌کنید؟
چرا «پنهانکاری» می‌کنید و وعده «دروغ» می‌دهید؟ مگر نگران «انحطاط اخلاقی» جامعه نیستید؟ مگر قرار نیست «شهرزاد۲»‌تان به ارتقاء فرهنگ شفافیت و صداقت کمک کند؟ پس چرا «یواشکی»؟
راستی تکلیف «دانلود حلال»اش چه می‌شود؟

چهارم، در جدال رسانه‌ای سال گذشته با سایت تابناک که مطالعه آن نشان می‌دهد شائبه «پولشویی» در سریال شهرزاد قدیمی‌تر از این حرف‌هاست، نوشته‌اید:« بر فرض محال، ادعاها در مورد سرمایه گذاری در پروژه‌ای غیر اقتصادی درست باشد، آیا اگر این سرمایه صرف تولید سریالی فاخر مانند شهرزاد شده باشد که به تایید بسیاری از بزرگان سینما و فرهنگ این مملکت رسیده و به اعتراف نویسنده به واسطه کیفیتش، با استقبال همراه شده، باز هم این سرمایه‌گذاری غیرقابل توجیه است؟ اگر پاسخ مثبت باشد، آن وقت بخش بسیار قابل توجهی از فعالیتهای فرهنگی در این مملکت زیر سوال خواهد رفت. فعالیتهایی که بعضا هزینه‌های زیادی داشته اند و دارند و اتفاقا نه در جذب خواص، توفیقی داشته اند و نه مورد پسند عوام قرار گرفته اند.»
اکنون سوال این است: اسم آن «بزرگان سینما و فرهنگ» و «خواص»ی که با پولشویی و ساخت سریال از طریق بریدن از گلوی معلمان مشکلی ندارند را چرا ذکر نمی‌کنید؟ اسم شان را بگویید تا من شخصا از آنها درباره صحت ادعای‌تان پرس‌و‌جو کنم.
اصلا چرا از آقای ناصر تقوایی نمی‌پرسید؟ مگر نه آنکه ایشان را به درستی «افتخار سینمای ایران» می‌دانید. از ایشان بپرسید آیا حاضر است سریالی چون «دایی جان ناپلئون» که ارزش‌های سینمایی و هنری آن با «داستان ساده عاشقانه»۱۴ میلیارد تومانی شما و دستمزدهای۱ میلیارد تومانی بازیگران‌اش حتی قابل قیاس نیست را با پول کثیف بسازد؟
و هیچ به این نکته فکر کرده‌اید که چرا «ناصر تقوایی افتخار سینمای ایران است» و شما نیستید؟
من به شما عرض می‌کنم:
۱- او سریالی ساخته است که با گذشت چهل سال از عمرش، هنوز نام شخصیت‌ها و برخی از دیالوگ‌های آن در محاوره روزمره مردم استفاده می‌شود و به بخشی از فرهنگ عمومی تبدیل شده است، اما سریال شهرزاد با گذشت کمتر از یک سال از عمرش، جز کلمه «پولشویی»، «اختلاس» و «دستمزد میلیاردی»، چیزی را در اذهان عمومی تداعی نمی‌کند.
۲- ناصر تقوایی در تمام سال‌هایی که شما با امامی‌ها و رضوی‌ها دل داده‌اید و قلوه گرفته‌اید، خانه‌نشین بوده و حاضر نشده است از اصول‌اش کوتاه بیاید.
اینها فرق شما با ناصر تقوایی‌ست و به شما که مدعی «مطالعه تاریخ» هستید عرض می‌کنم که با ادامه «دروغ و پنهانکاری»، تاریخ درباره شما قضاوتی بسیار متفاوت از دوست خیرخواه‌تان که از سر تعارف و بخشندگی به شما عنوان «هنرمند والا مقام» داد، خواهد کرد. من آن لقب را نخواهم گفت، اما شما خود آن را می‌دانید.

۳۴۰

5

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*


*

رفتن به بالا